Blíží se vlna teplého slunečného počasí, začíná letní koupací sezóna, láká nás to k vodě, nebo alespoň ke koupeli v zahradním bazénu, pokud ještě nemáme dovolenou, ale voda v bazénu se zdá poněkud chladná. Jaká by vlastně měla být optimální teplota vody na koupání, a čím ji změřit?
Teploměr do bazénu – teploměry do bazénu patří k základnímu příslušenství už jen z toho důvodu, abychom se rozhodovali, zda vodu v nádrži zahřát, anebo zda ještě s koupáním počkat, případně zda už je vhodná pro osvěžení. Teploměry http://www.exatherm.cz/teplomery.html jsou konstruovány tak, aby nemohly nikoho v bazénu ohrozit. Jsou vyrobeny z pevného plastu ABS a nemají uvnitř rtuť, ale lihovou náplň, která by při případném úniku nebyla nebezpečná.
Teplota vody v bazénu
Relaxační zahradní bazén – pokud provozujete menší bazén pouze pro relax, aniž byste v něm aktivně plavali, měla by být teplota vody teplejší, ideálně v rozmezí od 27 do 31 stupňů Celsia. Senioři a malé děti vyžadují vodu ještě o něco teplejší, přibližně o tři stupně, tedy těsně pod hranicí tělesné teploty, která je 36,5 stupně Celsia.
Plavecký bazén – všechny bazény typu aquaparků, plaveckých bazénů a veřejných koupališť musí mít vodu vyhřátou jen na 25 – 28 stupňů Celsia, tedy výrazně chladnější, protože plaváním se organismus zahřívá a takto chladná voda pomáhá udržet stálou tělesnou teplotu, čímž brání vzniku úpalu (přehřátí organismu). Pokud se však chcete otužovat, samozřejmě můžete, ale nic se nemá přehánět a s koupelí ve studené vodě začínejte vždy pozvolna.
Voda by měla být pitná – ještě jednu poznámku na závěr: koupání ve vodě neznámého složení, kontaminované bakteriemi či anorganickými látkami, může být nebezpečná jak pro děti, tak i pro dospělé. Neriskujte koupání v neznámém terénu, o kterém nemáte přehled, e jde o vodu relativně čistou. Největší jistotu v tomto ohledu máte s vodou z vodovodního řadu, případně ze studny, kde máte k dispozici její platný rozbor.