Na začátek si řekněme že dětem bychom měli spořit všichni. Je jedno, zda jde o malou částku, nebo větší sumu. Nějaké peníze je dobré mít v zásobě. Dříve nebo později dítě bude potřebovat na školu, výlety, nebo se mu peníze hodí jako start, když se bude chtít osamostatnit. Ve své podstatě máme dvě možnosti, jednou je, že se spolehneme na ukládání peněz doma do obálky nebo zvolíme nějakou finanční instituci, které se o finance postará.
Spořící účty jako jedna z možností
Můžeme využít výhod spořících účtu a zjistit který je pro nás ten nejvýhodnější, tam pak peníze můžeme pravidelně zasílat. Zkontrolujte si nabídky institucí, protože výše úroků je odlišná!
Stavební spoření
Stavební spoření se stále těší veliké oblibě. Že si děti peníze mohou vybrat až v dospělosti sami se však někomu nemusí líbit, pak je řešení uzavřít spoření na svoje jméno a peníze pak dětem předat. Někdy za založení spoření dětem dostanete dárek zdarma což jsou akce často před Vánocemi. Ale nespoléhejte se na to a pokud o spoření přemýšlíte neodkládejte to.
Peníze na běžném účtu
Nechat ležet peníze ladem na účtu není nejvýhodnější řešení, protože se ochuzujeme často o úroky, které nabízí například stavební spoření vyšší. Na druhou stranu lepší něco než nic a někomu zase vyhovuje možnost podle potřeby finance vybírat.
Když jsou děti malé je dobré začít, protože jednou vyrostou a peníze se jim budou hodit. Čím více porostou tím porostou i jejich nároky a potřeby a je proto důležité na to myslet od začátku. I stokoruna měsíčně za několik let udělá nějaký ten peníz. Nejsou tedy na místě výmluvy, že na nějaké spoření nemáme. Jde o budoucnost našich dětí, a proto pečlivě zvažte jako formu spoření zvolíte vy. Spoření je důležité a jde se domluvit i s prarodiči, než aby dětem utrácely za nějaké nesmyslné hračky, ať jim ty peníze raději vloží na účet. Koneckonců založit nějaké spoření mohou i prarodiče.