Nedokážete si představit, kolik vlivů na vás působí během učení. Ať už vzduch, teplota, světlo, tak i vaše nálada a také metoda. Každý má svou metodu a tu si musí najít. Pokud to s učením myslíte vážně a jdete za cílem v podobě dobrých známek, je právě na čase všechny vlivy zohlednit.
Vzduch, teplota a světlo. Pomyslná svatá trojice je základem pro vaše schopnosti v učení. Světla byste měli mít vždy dostatek, ať už na vás září obrazovka počítače, musíte mít dodatečné světlo v pokoji, aby vám brzo nezačaly klesat víčka. Stejně tak je důležité mít dostatečný přísun vzduchu, abyste mohli tělu dodávat kyslík a mysl se mohla činit. Proto se v létě cítíte více unavení. Se vzduchem totiž souvisí i teplota, která by měla být ideální. Toho bohužel ne vždy docílíte, obzvláště v létě.
Pokud koukáte na dlouhé odborné texty a věty si čtete dvakrát, zkuste si text projet napoprvé velice rychle a pouze si zvýraznit to důležité. Tím se naučíte hlavní informace, na které můžete vrstvit zbytek textu.
Dlouhé texty bývají obecně nejhorším zdrojem v učení. Proto, pokud nemáte jinou možnost, než využívat tyto texty, se snažte jejich obsah nejprve co nejvíce zobecnit. Nejen zvýrazněním, existuje několik možností. Například si vytvořte prezentaci v bodech, která bude udávat všechny podstatné pouze v bodech. Pokud chvíli věnujete i designu prezentace, učení se stane příjemnější.
Pokud nejste zastáncem prezentací, další možností jsou poznámky. Na každou stránku využijte lepící blok, na který napíšete opět velmi stručné body. Text si projeďte a poté pomocí bodů zkuste své nabité vědomosti interpretovat. Vše je víceméně o opakování a vysvětlování. Nad tématem můžete strávit několik minut i několik hodin. Závisí na tom vaše schopnost umět si propojovat údaje, umět si jisté záležitosti odůvodnit. V případě, že vám tato schopnost byla dána již od narození, obstojíte u zkoušek jak na střední škole, tak i na vysoké. Avšak ostatní zoufat nemusí, tuto schopnost stačí trénovat.